18. 11. 2021 Losiná

Prasofest pro Matyáška – předání výtěžku z punkového festivalu 18.11.2021

Adresná pomoc v rukou nemocného Matyáše Filipa

Ve čtvrtek večer jsem měl tu čest býti u předání finančního výtěžku z benefičního koncertu přímo do rukou nemocného chlapce. Hlavní pořadatel festivalu – pan Ká tak dostál slovu a v příjemném srdečném prostředí obývacího pokoje rodiny Filipových z Losiné předal vybranou sumu rodině, která jí použije na nákup zdravotních pomůcek usnadňujících Matyášův život. Ještě musím připomenout, že dnešek u Filipových jsme s panem Ká premiérově zažili takřka na den přesně před dvěma roky (zde je odkaz), kdy jsem byl svědkem předání sbírky uskutečněné při punkové jízdě vlakem na Železnou Rudu a zpět (zde je odkaz).

Matyáš Filip se od malička potýká s poruchami funkce dolních končetin a navíc je téměř nevidomý, což samo o sobě vyžaduje neustálou celodenní péči. Několikrát do roka podstupuje léčebné procedury, které částečně přinášejí malé pokroky ke zlepšení motoriky. Z obdržených peněz má rodina v plánu pořízení invalidního vozíku či speciálních ortéz, které určitě nejsou levnou záležitostí.

Letos nastoupil Matyášek do prvního ročníku speciální školy, což přineslo zvýšené nároky jak na školní pomůcky, tak na každodenní dojíždění k výuce. Při nezávazném povídání nám ze svého křesla v obýváku vyjmenoval kamarády ze školy, ukázal základy čtení v Braillově písmu, pochlubil se členstvím v keramickém kroužku…, ale sdělil nám i svoje přání, mezi které určitě patří výlety s rodiči či návštěva zoologické zahrady. S možností zakoupení kompenzačních pomůcek se alespoň některé tužby Matyáškovi vyplní.

Na sbírce pro Matyáše se podíleli snad všichni účastníci festivalu konaného 13.11.2021 v baru U Kylla (zde je odkaz). Do připravené kasičky padaly drobné mince či papírové bankovky – každý z nás přispěl dle svých možností. Největšími dárci benefičního koncertu se staly firmy IAC - International Automotive Components (20 000,-) a Renovace domů (6 000,-). V neposlední řadě to byly kapely S.A.S., Antabus a Presumpce neviny, které přilákaly početný fans a své hudební bloky zahrály bez nároku na honorář, navíc do kasičky přispěly ze svých kapes. Festival by se neuskutečnil bez provozovatele klubu U Kylla, jehož nezištnost spočívala v nulovém pronájmu prostor včetně energií. Navíc do sbírky přispěli po uzávěrce ještě další dárci a sečteno podtrženo – pan Ká ve čtvrtek 18.11.2021 předal rodině Filipových nádherných 54 500 Kč!!!

Co říci na závěr? Obrovské poděkování od rodiny Filipových za finanční pomoc směřuje ke každému, kdo se jen nepatrným dílkem této benefiční akce zúčastnil. Velká čest a klobouk dolů před panem Ká, který festival s cílenou pomocí zorganizoval a dotáhl do samotného konce s předáním peněz.

V poslední větě bych rád uvedl číslo transparentního účtu zřízeného pro možné dobrovolné dárce, jehož obsah je pravidelně používaný k léčebným výlohám pro malého Matyáška.
Číslo účtu: 2301118407/2010

Autor článku: Luděk Blovský
Autor fotografií: Luděk Blovský, Luděk Blovský, archiv rodiny
Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace