4. 2. 2023 PM, Bar U Kylla T.B.N., Driák, IQ:60, Bijolit, S.A.S., !V.V.Ú., Sex Deviants, Svoloč

Plzeňský bar U Kylla - Úmrtí Sida Fest dne 4.2.2023

Zaplněný klub, punková muzika a neuvěřitelná koncertní atmosféra

Dlouho očekávanou akcí na punkovém hudebním poli se každoročně stává Úmrtí Sida Fest. Jak je z názvu zřetelné, jedná se o vzpomínkový festival na legendu v punkovém světě Sida Viciouse – frontmana skupiny Sex Pistols. Letošek byl výjimečný smutnou událostí – odchodem Petra Sida Hoška z Plexis do punkového nebe, proto se celým večerem jako nit prolínaly vzpomínky na tohoto zpěváka, kytaristu a bouřliváka tělem i duší. Hlavní pořadatel Pan Ká, mnohým známý i jako organizátor vyhlášeného Prasofestu na Vlčtejně, pozval na festivalová prkna osmičku kapel ze všech koutů naší vlasti. Navíc se tu konala sbírka na nemocnou Kačenku Podrázskou, kterou si tímto dovolím pozdravit.
Ještě trošku o tom, co kde a jak se odehrávalo. Bar U Kylla má dvě podlaží – sklepní a to na zemní úrovni. Koncerty byly střídány tak, že po ukončení jednoho stačil přesun fanoušků po schodišti do druhé, již připravené arény s nazvučenou kapelou. Systém parádní – bez přestávky osm hodin muziky, osm hodin fotografování. Palec nahoru!
Další report je k nahlédnutí na hudebním serveru Music Gate.cz a na webu Hudební knihovna.cz.

T.B.N.

Nýřany / punk

Nýřanská kapela T.B.N. patří ke stálicím punkových akcí nejen na Plzeňsku. Svojí dílnu muzikanti přetavili do alba To Bych Neřešil (2019), které je stěžejní pro přípravu playlistu na jakékoliv představení. V roce 2020 dostala skupina pětičlenný formát – druhá kytara prezentaci úderných skladeb slyšitelně prospěla. Shodou okolností jsme se setkali právě před týdnem na koncertě v Přešticích, předtím to bylo ve Volduchách na festivalu Vyvrhells pro Natálku 24.9.2022.
Výběr z tvorby si můžete poslechnout na portále Bandzone.cz.

Driák

Lánov / punk-rock / 2002

S výraznou kapelou Driák jsme ještě neměli tu čest se potkati. Jak se říká – vše je jednou poprvé… S odstupem času mohu říci, že jejich styl umocněný dobře zvládnutým akordeonem, nejen u mě zabodoval. V publiku byla vidět silná podpora a muzikanti si z Plzně odvezli určitě zasloužený aplaus.
Výběr z tvorby si můžete poslechnout na portále Bandzone.cz.

IQ:60

Havířov, Slezská Ostrava / punk-rock'n'roll / 1982

Severomoravská parta IQ:60 pro mě byla před vystoupením také velkou neznámou. Můžete si poslechnout Bandzone či You Tube jak chcete, ale živý koncert je vždy jiný, ve většině případů daleko lepší, hudebnější. V setu této sehrané kapely se toto projevilo více nežli viditelně – muzikanti odehráli výborný blok, kterým si tu jistě rozšířili posluchačskou základnu.
Výběr z tvorby si můžete poslechnout na portále Bandzone.cz.

Bijolit

Klatovy / punk / 1994

S klatovským Bijolitem jsme se potkali v poslední době celkem často, naposledy v Přešticích 27.1.2023. Kdykoliv jsme účastníci jejich představení, pokaždé je koncert odlišný od těch předešlých, pokaždé předvedou něco, čím zaujmou celkem širokou fanouškovskou základnu. Tato sobota nebyla výjimkou a troufnu si říci, že jsme byli svědky jednoho z nejlepších vystoupení bijoliťácké party.
Výběr z tvorby si můžete poslechnout na portále Bandzone.cz.

S.A.S.

Nýřany / punk rock / 1993

Dnes druhá nýřanská kapela měla název S.A.S. Ostré texty ve stoprocentním podání a kmenoví fanouškové dokáží rozehřát každý parket, kde muzikanti vybalí své nástroje. Festivalové představení skupině vyloženě sedlo a jako bonus vystoupila u kontrabasu s jednou skladbou Ivuška. Parádní zážitek z téměř hodinového koncertu jistě zúčastněným dlouho z paměti nevymizí. Zde je malé okénko na naše poslední střetnutí – Přeštice 27.1.2023.
Výběr z tvorby si můžete poslechnout na portále Bandzone.cz.

!V.V.U.

Pardubice / punk / pod tímto názvem od 2019

Co napsat o kapele !V.V.U., která se může pochlubit tisící fans a zaplněným koncertním kalendářem v podstatě na celý rok? V plzeňském případě bych snad vypíchl pohodu sálající z pódia, komunikativnost zpěváka Štěpána Málka a obrovskou sílu energie vyzařující z početného publika. Skvělá atmosféra podpořená dobrou muzikou tu slavila úspěch. V závěru jsme si se Štěpánem, jako vzpomínku na Petra Sida Hoška, zazpívali jednu z jeho nejznámějších – Svět jsou bary. A zde přidávám odkaz na Prasofest 2022, kde jsme se s kapelou setkali naposledy.
Výběr z tvorby si můžete poslechnout na portále Bandzone.cz.

Sex Deviants

Strašice / punk rock / 1996

Se sympatickou strašickou kapelou Sex Deviants se občas potkáváme na podobných akcích napříč krajem. Kromě prezentace svojí tvorby jsou její členové aktivní i jako pořadatelé hudebních událostí v široké okolí. Na kontě mají řadu titulů a pro názornost přidávám odkaz na křest jejich zatím posledního alba Za jinej svět (2020), kterého jsme byli svědky v Rokycanech 30.10.2021.
Výběr z tvorby si můžete poslechnout na portále Bandzone.cz.

Svoloč

Kladensko / village punk / 2003

Velký závěr, velké finále připadlo skupině Svoloč. Původně tříčlenná sestava se 2007 rozrostla o kytaru – domácí dílna tak dostala šťavnatější náboj. Ve 2011 vydali zatím poslední placku Je mi tě líto republiko, kde titulní skladba dokázala nalít adrenalin do žil každému, kdo si akci užíval do posledního akordu, posledního tónu vydařeného Úmrtí Sida Festu 2023.
Výběr z tvorby si můžete poslechnout na portále Bandzone.cz.

Autor článku: Luděk Blovský
Autor fotografií: Luděk Blovský
Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace