2. 12. 2020 Horšovský Týn

Zámecký park v Horšovském Týně – 2.12.2020

Obrovská zahrada skrývá vyhlídku, kapli, kašnu i Vdovský dům

Z historie

Úterní putování za krásami naší vlasti mě zavedlo do rozlehlého parku zámku Horšovský Týn. Do zahrad založených 1550 jsem vstoupil ze severní části po naučné stezce Královská rokle, která se těmito místy line jako zelená nit.

Gloriet

Nejprve jsem navštívil gotickou hlásku – Gloriet hrdě se tyčící nad městem. V současnosti u ní finišují rekonstrukční práce. V novém kabátě bude určitě vyhledávaným cílem spousty turistů.

Loretánská kaple

Přímo přes páteřní stezku pěšinou alejí letitých lip dojdete k nejstarší loretánské kapli v naší republice. V kronikách se o ní začínají zmiňovat od roku 1584, přičemž 1787 byla totálně zničená a nynější podobu na sebe vzala někdy 1800. Na snímcích je vidět opravená střecha, zbytek budovy však není v nejlepším stavu.

Kašna

Cestička z kopce pod koruny vzrostlých stromů vás bez bloudění zavede až ke kašně, samozřejmě v tomto ročním období bez vody.

Vdovský dům

Na dohled od ní pak můžeme spatřit Vdovský dům. Od 1947 do 1993 se tu nacházelo Oblastní vlastivědné muzeum, které tu již na první pohled býti nemůže. Před renesančním stavením můžete zkusit obejmout památný strom javor, jehož obvod měří 5,05m a výška dosahuje 24m.

Zrekonstruované opevnění

Hranici spodní části parku tvoří hradby zámku Horšovský Týn, do jehož interiérů se chystám v době rozvolňování či ve volném času někdy příště.
Zdroj: Zdroj: Informační tabule na místě a webový portál Kudy z nudy.

Autor článku: Luděk Blovský
Autor fotografií: Luděk Blovský
Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace