13. 5. 2020 Slatina

Velký čertův náramek – Slatina 13.5.2020

O vzniku existuje několik pověstí

Ve středu odpoledne, byť studené sychravé počasí výletu moc nepřálo, jsem se zajel podívat na skalní útvar s názvem Velký čertův náramek nacházející se poblíž obce Slatina. K cíli se nechá dojít z návsi po žluté turistické značce bez jakýchkoliv komplikací. Výletníci si mohou prohlédnout obrovské placaté kameny jakoby na sebe poskládané, po obvodu rozdělené drobnými spárami.
Dle první pověsti je tu zanechal čert, kterému se upsal mladík zamilovaný do dcery místního sedláka. Právě ten zadal nápadníkovi těžký úkol – přenést obrovské balvany během noci na dané místo. Mladík si za úpis svojí duše pozval na pomoc čerta. Smlouvu s ďáblem naštěstí ukončila dívka, která před kuropěním vzbudila kohouta, jehož kokrhání znamenalo nový den a čert tak nestačil nedostát svému úkolu.
Druhá pověst praví, že útvar vznikl vypadnutím skály z rukou čerta při přenášení skály z nedalekých Brdských kopců na pozemek jednoho z rozkmotřených sedláků. Ti se o část pozemků hašteřili tak dlouho, až jeden upsal duši ďáblovi, který by přenesením skály duši získal.
Skutečnost je daleko skoupější – vznik Velkého čertova náramku si vzala za své příroda. Zvětrávání žulového masívu během stovky let odhalilo přesně to, co mohou kolemjdoucí obdivovat.
Zdroj: Rádio vašeho kraje a Turistik.cz.

Autor článku: Luděk Blovský
Autor fotografií: Luděk Blovský
Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace