1. 1. 2021 Tojice

Tojická hrušeň – Strom hrdina 1.1.2021

Ostrůvek zeleně, bohužel již bez mohutného stromu

Cestou na první letošní výlet jsme minuli celkem nenápadnou cedulku na okraji Tojic. Při návratu z kopce Štědrého jsem nezaváhal a na chvilku se u pamětní desky, popisující osud tohoto místa, zastavil.

Tojická hrušeň

Jen málo dřevin v našich končinách se dožije 300 let věku a navíc udělení titulu Strom hrdina. Tojická hrušeň obojí dokázala - přestála války, změny režimů a nakonec podlehla náporu orkánu Kyril v roce 2007. O sedm let později byla na stejném místě vsazena do země hrušeň nová, jejíž vysazení spojili místní s kultivací přilehlé lipové aleje.
Původní ovocný strom, pamatující letopočet 1700+ měl namále při kolektivizaci v padesátých letech minulého století. Díky osobní statečnosti majitelky Barbory Lukášové při boji s úřady v plánovaném kácení hrušeň přežila až do zmíněného roku 2007, kdy v noci z 18. na 19. ledna završila při orkánu svůj neuvěřitelně dlouhý osud.
Zdroj: Informační tabule na místě.

Křížek z roku 1865 – Boží muka

Hned naproti přes silnici stojí na okraji pole zrekonstruovaný křížek. Pevný podstavec nese na vrcholu kříž s církevními symboly, které při ostrém světle nádherně odrážejí sluneční paprsky.
Dle vyprávění byly Boží muka vystavěny na památku tragického úmrtí ženy při sklízení sena.
Zdroj: Vzdělávací semináře pro rozvoj jižního Plzeňska

Autor článku: l
Autor fotografií: Luděk Blovský
Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace