3. 2. 2018 Plzeň - Božkov Až Naprší a Uschne, E!E, Cela pro Klárku, Krwawý Koleno, Zatrest, Čertůf punk, Muerti, Gauneři, Hasiaci pristroj, S.A.S.

Punkový mejdan v hospodě Pod Kopcem v Plzni 3. 2. 2018

Festival Úmrti Sida fest v plzeňském Božkově

Vyhlášený a v punkovém světě velice oblíbený plzeňský festík je tradiční únorovou vzpomínkou na basáka legendárních Sex Pistols – Sida Viciouse (vlastní jméno John Simon Ritchie). Sidova hudební kariéra skončila předčasně v jeho 21 letech dne 2. 2. 1979 a právě k tomuto výročí se festival váže. Pořadatelé dokázali sezvat 10 kapel z blízka, vzdálenějších končin a jednu dokonce ze Slovenska. Původně avizované skupiny Plexis a Apple Juice bohužel nezahrály. Většina punkových příznivců zná důvod – autonehoda na konci roku 2017. Z pódia tu zaznělo přání k jejich brzkému uzdravení a vrácení se na scénu.
Při našem příchodu bylo již před hostincem živo, ostatně tak jako uvnitř výčepu. Pastvou pro oči byly barevné přelivy, parádně nabroušená číra a vymodelované bodliny. Úderem 16. hodiny Mařena, jako jeden z pořadatelů, přivítal hosty a mejdan oficiálně odstartoval.
Nutno připomenout, že dnešní dýchánek nebyl jen o muzice, dodržování pitného režimu a pogování. Pořadatelé tu organizovali sbírku pro nemocnou Kačenku, do které se mohl zapojit každý dle svých možností. Mnozí nezasvěcení by se asi podivili, jak dokáže tato komunita pomoci tam, kde je třeba. Během večera se vybralo více jak 15 000 Kč, které budou předány na konto nemocné holčičky. Jsem rád, že jsem se mohl zúčastnit a svojí troškou přispět na dobrou věc.
Teď něco málo ke kapelám, které níže představím v galeriích.

Vstup a příprava

Zatím poklidná atmosféra, pivo teklo proudem a na scéně se dolaďoval zvuk

Až Naprší a Uschne

Praha / punk – rock / 1999

Parta muzikantů, která převzala roli rozjezdové kapely. Slušné vystoupení, které k pódiu přilákalo první fanoušky

E!E

Příbram / punk – rockn roll / 1987

Punková legenda s dlouholetou zkušeností. V minulosti jsme jejich koncert navštívili a jak je vidět, jsou stále tahouni. Během vystoupení zazněla vzpomínka na bývalého a předčasně zesnulého muzikantského kolegu - Petra „Bakču“ Bakalerova

Cela pro Klárku

Strakonice / punk / 1990 – 1993; 2013 restart

Již několikrát jsme se na tuto kapelu chystali vyrazit, pokaždé se to nějak zvrtlo. Až dnes jsme si, celkem živý koncert, parádně užili.

Krwawý Koleno

Strakonice / punk / 2010 ???(dle FB)

Skupina, jejímž členem je i kytarista z předcházející sestavy, rozjela svůj blok opět ve svižném tempu. Zajímavým oživením byl akordeon, který se do představovaného stylu parádně hodil.

Zatrest

Olomouc / punkrock / 1995

Dlouhá cesta do Plzně nic neubrala na velice slušném vystoupení tohoto sympatického tria, které má za sebou bohatou hudební minulost

Čertůf punk

Svitavy / punk / 1988

Na tuto sestavu jsem byl zvědavý. V zákulisí běžely dohady o tom, co zahrají, co vynechají. Pro nás byl jejich koncert premiérový, přesto mohu říci, že legenda v tomto žánru určitě nezklamala a předvedla jeden z vrcholů večera. Kapela vypalovala pecku za peckou, kotel šílel, divoké pogo semlelo každého, kdo si nenašel místo někde u stěny. Pověsti nelhaly a jadrné texty se syrovou muzikou v tuto chvíli dominovaly našlápnutému sálu.

Muerti

Jablonec nad Nisou / punk / 2005

Z důvodu nepřítomnosti v úvodu zmíněných kapel pozvali pořadatelé tuto sehranou partičku. Za svůj výběr sklidili chválu u všech přítomných a skupina se na pódiu přítomným odvděčila parádním výkonem.

Gauneři

Plzeň / rock´n roll trashers / 1996

V minulosti jsme si je již poslechli, proto jsme věděli, do čeho jdeme. Velice svižná a tvrdá muzika, emotivní podání zpěváka u některých skladeb byly ozdobou jejich hudebního bloku.

Hasiaci pristroj

Slovensko / Banska Bystrica / punk-rock'n'roll / 1990

Asi nejdále do Západočeské metropole to měla tahle slovenská partička. Muzikantské trio si s sebou přivezlo punkový set, který je u našich východních sousedů vysoko v žebříčku tohoto žánru

S.A.S.

Nýřany / punk – rock / 1993

Nýřanský punk, nýřanští Vyvrhells. Parta, která při sobě drží nejen na pódiu, oslaví letos kulaté pátnácté výročí vzniku. Hrají, vymýšlí a dokonce pořádají podobné benefiční akce, jejichž výtěžky jsou věnovány nemocným dětem.

Co na závěr? Plánovaný konec se podstatně protáhl. Čas zde byl trochu relativní a tak při posledních skladbách jsem se trošku podivil údaji na hodinkách – 3:50. Opravdu, uteklo to jako voda.
Určitě bych chtěl vyzdvihnout personál ve výčepu. Byť byl sál chvílemi zcela zaplněný, neviděl jsem delší frontu na cokoliv. Některá pohostinství by si tu mohl domluvit stáž pro své zaměstnance.
Pochvala směřuje k pořadatelům, kteří do pozdních ranních hodin byli u vstupu stále usměvaví a příjemní. Také bych zmínil zvukaře, kteří měli velice nesnadný přístup ke svým centrálním aparátům, přesto se vše nechalo velice slušně poslouchat.
A hlavně smekám před celým kolektivem pořadatelů, kteří obětují svůj volný čas a prostředky na zorganizování takovéto megaakce.
Oficiální report, ke kterému napsala text Michaela Matysová, je publikovaný na Music gate

Autor článku: Luděk Blovský
Autor fotografií: Luděk Blovský
Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace