22. 9. 2018 Mladosmolivecko Kudrnáči

Oslavy vzniku ČR na Mladosmolivecku 22. 9. 2018

Oslava 100. výročí vzniku Československa

V sobotu jsme se byli podívat na velké oslavě ke 100. výročí vzniku Československa na Mladosmolivecku. Tak jako po celé naší vlasti, tak i tady probíhaly oficiality většinou zakončené nějakou tancovačkou či posezením v místních hospůdkách. O historii vzniku si můžete v krátkosti přečíst na oficiálním webu Mladého Smolivce v Událostech, zde se budu spíše věnovat krátkému popisu akcí v jednotlivých obcích. Vyvrcholením v každé vesničce pak bylo předání stuhy místním sborům SDH k příležitosti tohoto státního svátku.

Dožice

Jako první proběhl akt pokládání věnců v obci Dožice. Nastoupení členové SDH ve slavnostních uniformách, zaparkovaná hasičská auta a několik místních obyvatel netrpělivě očekávalo 12. hodinu, kdy vše započalo – položení věnce k památníku padlých v 1. světové válce, česká hymna a proslov starostky. Poté místostarosta přednesl podrobný popis historie vztahující se právě k Dožicícm v tehdejší době.

Budislavice

Zde byla náves zaplněna početnější skupinou přihlížejících, kteří byli svědky podobného scénáře jako v Dožicích. Pouze popis tehdejších událostí byl vztažen k Budislavicím.

Mladý Smolivec

Také na mladosmolivecké návsi se sešlo publikum, které přihlíželo kladení věnce k památníku včetně naší hymny a proslovů zastupitelů obce.

Starý Smolivec

Předposlední zastávka nabídla početné skupině obyvatel opět pietní akt, ve kterém nechyběl popis událostí kolem roku 1918.

Radošice

Závěr slavnostního dění se uskutečnil na radošické návsi opět u pomníku padlých v 1. světové válce. Zde se shromáždilo početné publikum, které dodalo pietnímu aktu punc akce rovnocenné s většími aglomeracemi. Věnce, hymna, proslovy a pozvánka do místního hostince U Fialů uzavřely oficiality sobotního odpoledne.

Raut a výstavka

Pieta ke 100. výročí vzniku ČR byla za námi a tak se většina přítomných přesunula k hostinci U Fialů. Pod stany bylo připravené pohoštění všem, kdo se mladosmolivecké akce zúčastnil. Plné stoly se doslova prohýbaly pod tácy s jídlem, ovocem a mnoha laskominami pro mlsné jazýčky. Každý mohl ochutnat a poté si prohlédnout výstavu písemností vztahující se k době vzniku 1. republiky včetně dokumentů z první světové války. Dobrou náladu podpořila i kapela Kudrnáči, která na sále v odpoledních hodinách zahrála.

Retrodivadlo Orel

Většina hostů však dala přednost před tanci a zpěvem divadelnímu představení kasejovického divadla Orel. Jeho členové procestovali takřka celý kraj s nastudovaným programem situovaným právě do 20. – 30. let minulého století. Elegantní moderátorka dokázala jednotlivé dílky divadelní skládačky napasovat přesně do mladosmoliveckého prostředí a vtipné scénky byly odměňovány potleskem diváků na zaplněném prostranství před hospůdkou. Mohli jsme si užít módní přehlídku, představení pracovních povinností některých zaměstnání, názorně jsme si prohlédli psí dečky, objevil se tu i řidič nabouraného automobilu s volantem v ruce. Velký ohlas měla očekávaná promenáda v plavkách, na kterou se mnozí hlasitě těšili. Neustále se bylo na co dívat, co poslouchat a závěrečná děkovačka byla po zásluze odměněna silným potleskem.
Hezké odpoledne pro nás končilo rozlučkou ochotníků s diváky. Mohu říci, že ani v nejmenším nelituji času stráveného ve společnosti pohodových lidí a jsem o mnoho příjemných zážitků bohatší.
Autor článku: Luděk Blovský
Autor fotografií: Luděk Blovský
Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace