16. 5. 2021 Chlumčany

Naučná stezka Chlumčany se šesti zastávkami – 16.5.2021

Hezká procházka kolem kopce Hujáb

Nedělní putování nás zavedlo do obce Chlumčany. V severní části katastru se tu můžete vydat po Naučné stezce se stejnojmenným názvem, která vás provede upravenou cestou kolem kóty vrchu Hujáb se šesti zastaveními popisujícími historii Chlumčan. Pro mladší ročníky jsou připravené nenáročné úkoly prověřující fyzickou zdatnost výletníků.

Zastávka první – Na úsvitu dějin

Z výchozího bodu na ulici Na Výsluní jsme vyrazili po asfaltce severním směrem. První zastávka s názvem Na úsvitu dějin nás čekala asi po dvou stech metrech. Informační tabule nabídla historická data Chlumčan od jejich vzniku 1379.
Poblíž tohoto zastavení minete pomník Václava Polívky – myslivce, který v těchto místech ukončil svojí pozemskou pouť.

Zastávka druhá – Lidé a jejich vesnice

Severní směr jsme zlomili na první křižovatce na směr východní a došli tak k druhému označenému místu. Zde se z informací na tabuli můžete dozvědět o významných stinných stránkách Chlumčanska. Ať to byly morové rány se stovkami obětí či války decimující celé lidstvo, pokaždé se narodily nové generace s vyhlídkou lepší budoucnosti.

Zastávka třetí – Černé zlato Chlumčan

Černouhelný důl Eliška byl otevřen již v roce 1858. Během těžby se měnili majitelé a s tím přišlo i zavírání a znovuotevírání důlních šachet. Poslední otevření přejmenovaného dolu na Máj se konalo 1958 a definitivní ukončení těžby následovalo o deset let později.
Na dohled od informační tabule, popisující historii důlní činnosti, můžete nabrat sílu v Léčebném kamenném kruhu Dobřany. Šestnáct obřích bloků je rozmístěno v kruhu, sedmnáctý menhir pak v jeho středu. Kromě nich tu jsou zapuštěné další masivní balvany, zvýrazňující tak vrchol kopce Hujáb v nadmořské výšce 410m.

Zastávka čtvrtá – Sport a zábava k životu patří

Východní směr jsme vyměnili za jižní u křížení naší NS se Stezkou mladého myslivce. Přímo u ohrazené pastvy s volně ustájenými koňmi a ovcemi nás tabule informovala o historii místního sportu a lidových tradicí včetně dobových fotografií.

Zastávka pátá – Legendy jsou odkazem našich předků

Po polňačce jsme se dostali na Hřbitovní ulici, která nás kolem vodojemu přivedla na pátý bod NS. Pod hřbitovní zdí si můžete přečíst legendy vztahující se k těmto místům našeho kraje. Ať je to pověst o kupci napadeného vlky, seslané morové ráně, bratrstvu lapků, bratrovraždě či fantazií přikrášlené pověsti o pokladu v tajných podzemních chodbách – pokaždé se v jejich příběhu nachází alespoň zrnko pravdy.

Zastávka šestá – Kaple Matky Boží Pomocné

Lipová alej od místního hřbitova U sv. Anny vás neomylně zavede k chlumčanské dominantě – kapli Matky Boží Pomocné, jejíž stavba proběhla v letech 1746 – 1749. Po vysvěcení tu probíhaly bohoslužby každou sobotu a věřící tak na ně nemuseli docházet do nedalekých Dobřan. O kapli se říká, že pod podlahou jsou utajené hraběcí hrobky a podzemní chodby vedoucí až do kláštera Chotěšov. V době naší přítomnosti se rozezněly věžní zvony – první z roku 1831 a druhý z 1827. Ještě zmíním napevno instalované sluneční hodiny na jižní stěně budovy, neúprosně odměřující čas každého z nás. Jelikož bylo pod mrakem, spolehl jsem se raději na moderní digitální časomíru a vyrazil za rodinkou k zaparkovanému automobilu.
Zdroj: Informační tabule na zastávkách

Autor článku: Luděk Blovský
Autor fotografií: Luděk Blovský
Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace