29. 6. 2016 Rokycany

Legiovlak v Rokycanech 29. 6. 2016

Historický vojenský vlak včetně dobově oblečených vojáků projíždí celou republikou

Ve středu dopoledne jsem se byl podívat a udělat několik snímků pro Vás, na renovovaný historický vlak našich legionářů postavený v letech 1918 – 1920 za 1. světové války na Transsibiřské magistrále v Rusku.
Odstavená souprava Legiovlaku byla na rokycanském nádraží doslova v obležení školních exkurzí, které se střídaly v organizovaných prohlídkách s průvodci v dobových vojenských uniformách.
Jako první zde byl k vidění vagón důstojníků a vagon pro osvětu s filmovým oddělením. Nahlédnout jste mohli do ubytovacího vozu vojáků, projít bylo možno štábním vagónem, odkud vycházely povely a strategie jednotlivých vojenských akcí. Jako další, zdravotní vůz, disponoval z pohledu dnešního světa, velice jednoduchými nástroji a léky na případná zranění. V prohlídce nelze vynechat opravárenský vagón s dobovými pracovními stroji a nástroji, stejně tak vůz na opravu výstroje ubytované posádky. Poštovní vůz se pyšní příhrádkami s názvy měst procházející trasou vlaku, nechyběla plukovní prodejna s dobovým zbožím.
Další část vlaku – nákladní plošina byla osazena pancéřovým vozem s kulometem, návštěvníci mohli nahlédnout i do strojovny parní lokomotivy. Na konci soupravy jste si mohli projít obrněný vagón vyzbrojený kulomety a dokonce kanonem. Nelze vynechat poznámku k nákladu posledního vozu – polní kuchyně jasně ukazuje funkci, kterou v soupravě tato nákladová plošina zastávala.
Prohlídka byla celkem zajímavá, možná chybělo více letáčků a informačních tabulí k jednotlivým vozům historického Legiovlaku.
Autor článku: Luděk Blovský
Autor fotografií: Luděk Blovský
Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace