13. 2. 2021 Točník, Hořovicko

Hrad Točník na Hořovicku založil Václav IV. – 13.2.2021

Svému účelu sloužil do třicetileté války

Hrad Točník

Cíl sobotního výletu byl jasně daný – hrad Točník tyčící se nad stejnojmennou obcí na Hořovicku. Putování jsme zahájili až odpoledne, takže poslední snímky již postrádaly dostatečné světlo, přesto tu bylo dosti k vidění.
Od parkoviště vedla ušlapaná cestička podél třešňového sadu, který slouží domácím zvířátkům jako prostorný výběh. Před hradním mostem je možné vydat se Medvědí stezkou k samotnému medvědáriu. Za ohradou nevypadaly šelmy nijak nebezpečně, vždyť si medvíďata Agáta a Martin po narození 2013 zahrála v televizním pořadu Medvědi na cestách. Centrální nádvoří bylo samozřejmě mimo sezónu zavřené – prošli jsme pod hradbami i kolem jezírka.
Točník byl postaven 1398 – 1401 po vyhoření sousedního hradu Žebrák. Jako sídelní místo přestal fungovat po třicetileté válce a oprav se dočkal až ve 20. století. Zajímavostí je skutečnost, že na hradě bylo již tenkrát zabudováno ústřední topení.
Zdroj: Kudy z nudy.cz

Portál mistra Jeronýma Pražského

Po návratu k autu a chvilce oddychu, jsme ještě vyšplhali na protější ostroh Jezevčík, odkud byla parádní vyhlídka do okolí – obec Točník a zřícenina hradu Žebrák jako na dlani. Nechybí fotečky z Portálu mistra Jeronýma Pražského, jenž byl v roce 1416 upálen. Portál samotný byl nejdříve součástí Zemské banky v Praze, poté v roce 1941 instalován v modlitebně v Žebráku a nakonec 2016 skončil jako vítaná turistická atrakce na ostrohu Jezevčík.
Zdroj: Sinagl.cz

Autor článku: Luděk Blovský
Autor fotografií: Luděk Blovský
Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace