26. 5. 2024 Spálené Poříčí, Fotbalové hřiště

Župní slet Sokolské župy Plzeňské ve Spáleném Poříčí 26.5.2024

Župní slet měl na programu slavnostní pochod městem a vystoupení cvičenců na fotbalovém hřišti

Velkým dnem se pro členy České obce Sokolské stala poslední květnová neděle – ve Spáleném Poříčí proběhl Župní slet Sokolské župy Plzeňské s podtitulem Slet spojuje. Za podpory Plzeňského kraje, města Plzně a města Spálené Poříčí se daly události do pohybu hned v ranních hodinách. Více jak sedm stovek účastníků proměnilo sportovní areál v obří lidské mraveniště, kde dopoledne probíhaly nácviky a po obědní přestávce pak ostrá vystoupení jednotlivých formací. Akce se těšila velké podpoře publika i z dosti vzdálených končin a s příjemným teplým počasím v zádech se tato událost zapsala na spálenopoříčském katastru k těm velice vydařeným.

Nácviky

Dle časového rozpisu se na otevřené scéně v rámci nácviků objevili členové týmu Jdi za štěstím již v 7:40. Postupně se prostřídali s dalšími cvičenci až k Mravencům. Poté následovala pauza na doplnění energie v podobě chutného obědu v místní školní jídelně.

Řazení u Sokolovny

Posilnění a s dobrou náladou ve tvářích se účastníci sletu začali po obědě scházet u spálenopoříčské Sokolovny. Zprvu sporadicky, poté v celých skupinách, pokaždé však ve cvičebních úborech. Právě zde bylo seřadiště k ohlášenému pochodu městem. Ulice lemované příznivci této akce jasně dokazovaly, jaký tu byl o Župní slet zájem.

Slavnostní pochod

V ten správný čas zavelela kapela svižným maršem k odchodu směrem k Náměstí Svobody. Praporečníci vpředu následováni cvičenci a mnohačetným hudebním tělesem, na konci pak skupina Fitnes s mažoretkami uzavírající dlouhou řadu – tak vypadal slavnostní pochod městem Spálené Poříčí. Mávání a hlasité oboustranné zdravení dávaly této přehlídce punc výjimečnosti.

Zahájení Župního sletu

Koordinovaný příchod účastníků pochodu na fotbalový stadion sklidil od zaplněné tribuny hlasité ovace. Slavnostní nástup, státní hymna a úvodní slova hostů od mikrofonu – Župní slet Sokolské župy Plzeňské byl oficiálně zahájený.

Mravenci

Skladba Mravenci patřila jako úvodní blok těm nejmladším dítkám, která s pomocí dospělého dohledu předvedla skvělý pohyb na značkách.

S tebou mě baví svět

Výběr skladeb ze stejnojmenného českého filmu provázel rodinné cvičební úkony. Děti s rodiči tak posunuli pomyslnou laťku o pěkný kousek výše.

Čmeláci

Pro rodiče s předškolními dětmi byla určená třetí skladba. Hravost a vzájemnost tu byly přímo viditelné.

Čarodějky

Mladší žákyně tu v červených kostýmech zacvičily svojí skladbu na jedničku a potlesk obecenstva si určitě zasloužily.

Sokolhraní

Mladší žactvo vystoupilo pod hlavičkou Sokolhraní. Smíšený tým se na trávníku ukázal po boku Čarodějek, kde trpělivě čekal na svůj vyhrazený čas.

Leporelo

Dvoubarevné karimatky byly nezbytnou součástí výstroje mladších žen a dorostenek. S molitanovými lehátky dokázaly odcvičit velice povedenou sestavu.

Rocková symfonie

Zajímavá podívaná, plná pohybu smíšeného družstva, měla v publiku podporu. U mužů bílé tyče, u žen speciální bílé šály s bambulemi na koncích – ve výsledku dobře odvedená práce.

V rytmu srdce

Ryze ženské vystoupení upoutalo zaslouženou pozornost. Vytvořené cvičební obrazce s mávajícími červenými puntíkovanými šátky si tak odnesly potlesk do šaten.

Fitnes

Starší žactvo naskočilo do rozjetého programu s energií sobě vlastní. Cvičení se žlutými hrazdami včetně mažoretek prolínajících se v obrazcích bylo určitě dosti fyzicky náročné a neobešlo se bez drobných zranění.

Babí léto

Další díl nedělního sletu byl opět v režii žen, které tu s barevnými deštníky dokázaly svým výkonem publikum hlasitě roztleskat.

Před kamerou

Očekávané vystoupení mužů bylo plné pohybové energie, sálající z každého jednotlivého cvičence po celý hudbou doprovázený blok. Závěrečná lidská pyramida zvýraznila náročnost a atraktivnost nacvičené sestavy.

Jdi za štěstím

Posledním střípek pohybových cvičení patřil na zelené ploše seniorům a seniorkám. Hlasité ovace a potlesk byly smíšenému týmu odměnou za vynaloženou snahu předvést svojí skladbu.

Slavnostní závěr Župního sletu

Se seniorskou sestavou se neodvratně přiblížilo i vyvrcholení spálenopoříčské sokolské události. Slavnostní nástup kompletních družstev, poděkování náčelníka Sokolské župy Plzeňské Pavla Strejčka cvičencům za předvedené výkony, publiku pak za hojnou účast na tomto sletu. Po následném defilé jednotlivých týmů se Župní slet Sokolské župy Plzeňské ve Spáleném Poříčí stal událostí minulou.

Autor článku: Luděk Blovský
Autor fotografií: Luděk Blovský
Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace