Luděk Blovský
fotím, píšu, žiju
Procházka hezkou přírodou po zelené okružní pěšině
V sobotu odpoledne jsme byli v Chanovicích popřát k narozeninám a po kávě jsme vyrazili na čerstvý vzduch.
Vnouček pospávající v kočárku a neúnavný jorkšírek na vodítku nám dělali společnost u zastavení na břehu vodní nádrže Ohrada, která ještě není součástí turistické poznávačky. Zrekonstruovaný rybníček pod zámkem Chanovice bývá za teplého počasí cílem mnoha výletů a posezeních.
Na zelenou Naučnou stezku Příroda a lesy Pošumaví, jenž je spojnicí místních zajímavostí, jsme se nalodili u Žižkova kamene. Odpočinkový přístřešek s obrovskými kameny v pozadí dýchne atmosférou, kterou přikrášluje pověst tradující se o této zastávce. Prý zde seděl sám velký husitský vojevůdce Jan Žižka při obléhání hradu Rábí, od té doby je na horním kameni vysezený důlek. Místní chanovický dvůr prý nebyl husity vypleněn jen díky hustému a neproniknutelnému lesu.
Další zastávka Lesovna prozrazuje prvopočátek dřevozpracujícího průmyslu v Chanovicích. Vznikla asi 1874, přičemž 1918 tu místní rodák Jan Pavlovský založil Strojní závod tesařský, který posléze 1929 přestěhoval přímo do Chanovic. Neustále se rozvíjející podnik, dnes pod názvem Haas Fertigbau, je známý nejen v naší české kotlině, ale i daleko za hranicemi všech světových stran.
Chvilka oddechu v členitém terénu nás čekala u krmelců. Ty jsou viditelně udržované a plné jesličky svědčí o důslednosti místního Mysliveckého sdružení Chanovice.
Vyšlapaná cestička nás dále vedla pod uzavřenou rozhlednou na kopci Chlum k chanovické chloubě – skanzenu, o kterém bude samostatný reportík. Ještě před prostorným areálem chaloupek a stodol z dob minulých, stojí dřevěná plastika s křížem pod stříškou na vrcholu. Starý muž se sekerou symbolizuje dřevozpracující historii Chanovic a v hierarchii památek má určitě pevné místo.
Je pravda, že celou Naučnou stezku Přírody a lesů Pošumaví, jsme si neprošli. Přesto beru vycházku jako vydařenou a snad si jí časem zopakujeme včetně návštěvy rozhledny.
Zdroj: Chanovice.cz