3. 3. 2015 Přeštice

Výstava stavebnice Merkur v Přešticích 3. 3. 2015

Kromě výtvorů ze stavebnice Merkur tu byla stálá výstava starých živností

V úterý, po splnění pracovních povinností, jsem navštívil přeštické muzeum - Dům historie Přešticko. Kromě stálé výstavy krámku smíšeným zbožím z 20. let a expozicí živností, tu probíhala výstava modelů známé stavebnice Merkur.
Po zaplacení symbolického vstupného na mě dýchlo troškou dětství. Kdo z nás doma neměl alespoň jednu krabičku plnou šroubků, matiček, spojovacích tyček, nářadí či elektrických součástek? Popisovat jednotlivé výtvory asi pro většinu z Vás nemá význam a tak jen namátkou - obrovské funkční ruské kolo, Petřínská věž, pohybující se jeřáby a nakladače, model těžební věže a ocelového města, traktor John Deere.

Stavebnice Merkur

Jak to na výstavách bývá, dozvěděl jsem se i něco nového. Například - historie Merkuru sahá do roku 1925, zmíněná firma vyráběla i modely kolejiště s vlaky se značkou Mikádo, předchůdce Merkuru byla továrna Inventor používající pro spojování součástek důmyslné háčky. Další zajímavostí, která vešla do historie vědy, je použití stavebnice Merkur při odlévání prototypů kontaktních čoček českým vědcem Ottou Wichterlem.

Výstava živností

Další expozicí přeštického muzea je stálá výstava živností 20. let, ve které můžete nalézt výrobní činnosti již téměř zapomenuté, tak činnosti dnes vykonávané pouze s lepší a modernější technologií. Namátkou mohu zmínit řezničinu, kovářství, práci s kůží, obuvnictví, truhlářství, kadeřnictví, provaznictví a mnoho dalších.

Výstava krámku 20. let

Velice obsáhlá je výstava obyčjného "krámu" smíšeným zbožím 20. let. Zboží všeho druhu od železa po čokolády, od octa po mýdlo s jelenem. Pro mne byla zajímavá sbírka tlakových hrnců - "papiňáků" a samozřejmě kolekce čokolád vyráběných v tamní době. Obaly si můžete porovnat s fotografiemi z čoko - výstavy v OC Olympia ze dne 27. 2. 2015.

Torza žulových koulí

A ještě jedna zajímavost, která se nachází těsně u muzea. V rohu jsou tam srovnány žulové koule s vyobrazením dobývaného hradu Skála. Dle popisku to jsou torza koulí, které byly poprvé v Čechách použity při obléhání hradu ve zbrani zvané "bombarda".

Autor článku: Luděk Blovský
Autor fotografií: Luděk Blovský
Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace