Luděk Blovský
fotím, píšu, žiju
Významná poutní místa ve zkratce
Sobotní procházka okolím obce Chanovice nebyla jen o hezké přírodě, ale i o poutních místech, sochách a v neposlední řadě o kapličkách, jejichž udržovaný vzhled o obci mnohé napovídá.
U silnice ze středu obce směrem na Slatinu lze u jejího zúžení vpravo vidět kamennou plastiku v životní velikosti světce Donatána. Světlo světa spatřila 1868 a od 3.5.1958 je památkově chráněná.
U ostré zatáčky poblíž hostince U Klečků stojí v parčíku ořezaných stromů kříž, jehož letopočet v kamenném základu hlásá rok 1868.
Nedaleko od hřbitova, nad žulovým schodištěm, se pod korunami vzrostlých stromů krčí kaplička zasvěcená svaté Anně. V miniparčíku před ní pak můžete obejít kamenné zvrásnělé bloky, jímž dal autor Aleš Benda jméno Krajiny.
Přímo naproti skanzenu stojí do země zapuštěný kamenný smírčí kříž. Jeho povrch jasně hovoří o mnoha letech stání na tomto místě.
Kousíček od kamenného smírčího kříže byla 2008 postavena kaple zasvěcená svatému Josefovi. I když je od skanzenu vzdálená několik metrů, je jeho nedílnou součástí.
Další historické ohlédnutí nás čekalo u pamětního kříže umístěného u vývěsky s informacemi o dění ve skanzenu. I když byl železný kříž jako ze škatulky, letopočet na jeho kamenném základu jsem rozluštit nedokázal.
Teď jsme se již blížili k samému centru Chanovic. Kromě velkých renovovaných církevních staveb tu je k vidění křížek před kostelem Povýšení sv. Kříže. Vytesaný letopočet do kamenného soklu uvádí rok 1869.
Zděná církevní stavba má z čela reliéfy znázorňující srdce probodnuté mečem. Kaplička Panny Marie Bolestné je viditelně udržovaná, přičemž jako rok vzniku uvádějí kroniky letopočet 1832.
Závěr tematicky laděného reportíku si dovolím ukončit snímky památníku padlým v 1 světové válce. Na desce je nesmazatelně zapsáno 9 jmen zdejších občanů, kteří se nedočkali konce válečného běsnění v letech 1914 – 1918.