Luděk Blovský
fotím, píšu, žiju
Obě nádrže patří do bolevecké soustavy založené 1460
Páteční náročný vycházkový den jsme zahájili startem u brány plzeňského arboreta Sofronka. Areál byl samozřejmě, z důvodu vládních opatření, zavřený – my však měli v plánu okružní cestu jeho okolím. Po lesních lávkách a pěšinách jsme se dostali nejdříve k rybníku Vydymáčku, zvanému též Vidináček, na jehož zpřístupněném břehu stojí turistický přístřešek.
Vodní nádrž byla od vzniku 1460 v 17. století zrušená, poté obnovena před 2. světovou válkou a několik let poté byl rybník opět vypuštěný s využitím plochy coby vysázeného lesa. Kolem roku 1952 je porost vykácen a po založení arboreta Sofronka 1956 rybník znovu napuštěn. Při záplavách 1965 došlo k protržení jeho hráze, která následně dostála oprav a v současnosti je nedílnou součástí již zmíněného arboreta, tudíž veřejnosti nepřístupný. Hladina nese známky bujné vodní vegetace, přesto tu nad hladinou vedou dřevěné lávky a na oploceném břehu jsou k vidění dřevěné pozorovatelny lesního či vodního zvířectva.
Zdroj: Wikipedie
Několik metrů severně od Vydymáčka se nachází hráz Rozkopaného rybníka zvaného též Černý. Jak z názvu vyplývá, jméno získal dle rozkopané hráze při zalesňování. Také tato nádrž je součástí jak plzeňského arboreta Sofronka, tak bolevecké vodní soustavy. Hladina byla o poznání čistější, v severní části však bujela vzrostlá vegetace, což jistě hnízdícímu ptactvu a vodním živočichům náležitě vyhovuje.
Zdroj: Mapy.cz