24. 3. 2015 Horažďovice

Protlačovací stroj Vermer 36 x 50 Series 2 - 24. 3. 2015

Stroj v protlačování dokáže věci velice zajímavé

V úterý hned ráno jsem zachytil tento stroj ve stanici Horažďovice předměstí. Bohužel, ráno byla mlha, mráz a navíc stroj ještě nepracoval. O den dříve jsem ho viděl v akci, ale neměl jsem fotoaparát. Dnes jsem své zaváhání napravil a trošíčku popíšu, co jsem se od obsluhy a z internetu dozvěděl.
Slouží k protlačování či vrtání (záleží na podloží) horizontálních děr pod povrchem. Tyče jsou v zásobníku a strojově se spojují, v čele je pak diamantová korunka chlazená vodou, která si dokáže poradit i se skálou. Navíc se nechá regulovat směr jak vertikální, tak horizontální a kontroluje ho obsluha pomocí přístroje na bázi minohledačky. Osádka přidala k dobru zakázku na vrtání potrubí vody, kdy délka razících trubek dosáhla 250 m pod zemí při různých směrových korekcích.
Zde ve stanici prováděli protlak pod kolejištěm. Na druhé straně k čelu přimontovali hadicovou průchodku, kterou vytáhli zpět na počátek vrtu. Průchodka pak bude sloužit jako kabelovod. Práci stroje výstižně dokumentuje videa na You Tube, které si můžete prohlédnout ZDE.

Autor článku: Luděk Blovský
Autor fotografií: Luděk Blovský
Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace