1. 12. 2022 Plzeň, Divadlo Pod lampou The Stardust, Lars, Arzzen, Riverside Project, Billy Rudin, Spadlpes, Bonnie

Plzeň, Divadlo Pod lampou – Múza 2022 Hlavní finále, 1.12.2022

Ze dvou finálových večerů jsme si ve čtvrtek užili ten první

Nejstarší hudební soutěž amatérských kapel v ČR Múza si ve čtvrtek připsala předposlední část svého dějství roku 2022. V Divadle Pod lampou proběhlo Hlavní finále, kde se o vítězi rozhodovalo v zákulisí konciliem odborné poroty. Finálového souboje o velice zajímavé ceny se zúčastnilo sedm kapel, kde se kromě letošních postupujících představily i dvě formace ročníků předčasně ukončených covidovou krizí. V 19 hodin vše připraveno – nazvučeno, nasvíceno, publikum na značkách a muzikanti u nástrojů. Oficiální zahájení z úst Jana Šimona na sebe nenechalo dlouho čekat a tak na minutu přesně sáhli do strun členové úvodní skupiny.
Ještě dodám, že letos jsme se zúčastnili všech základních kol a ne vždy jsem byl totožný s výrokem poroty o vítězi vyřazovacích soubojů. Čtvrteční večer však dal za pravdu odborné jury a na pódiu zahrála soupiska kapel, která nenechala publikum v podstatě ani na chvilku vydechnout.
Velice přehledný článek si můžete přečíst na blogu ZČU Plzeň Studenti studentům a další report je k nahlédnutí na hudebním serveru Music Gate.cz.

The Stardust

Plzeň / melodic metal / 2016

Hned úvodní blok byl, alespoň pro mne, velice líbivý. Melodický metal s ženským výrazným vokálem je mnou vyhledávaný styl, který dokáže pohladit na duši. Přesně takový set předvedli muzikanti The Stardust, na jejichž vystoupení jsme již delší dobu nebyli.
Výběr z tvorby si můžete poslechnout na portále Bandzone.cz.

Lars

Domažlice / rock-alternative / 2018

Domažlické trio Lars tu dnes, stejně jako úvodní skupina, zahrálo z pozice vítězů vyřazovacích kol předčasně ukončených covidem. Na parketě bylo vidět, že Lars tu není neznámým pojmem a představení mělo potřebné grády k upoutání pozornosti přítomných hostů.
Výběr z tvorby si můžete poslechnout na portále Bandzone.cz.

Arzzen

Nezvěstice / rock /2019

S Arzzenem jsme se již několikrát potkali, pokaždé muzikanti předvedli stoprocentní výkony. S EPečkem Horizont změny (2021) se řadí ke kapelám, kterým nestačí jen málo a stále na sobě pracují. Řekl bych, že nezvěstičtí mají silně vzestupnou tendenci.
Výběr z tvorby si můžete poslechnout na portále Bandzone.cz.

Riverside Project

Katovice / alternative rock / 2008, 2009

Kapela, jejíž historie je v porovnání s ostatními formacemi Hlavního finále o poznání delší, zahrála v Lampě na jedničku. Wenca s kytarou u mikrofonu dokázal každé skladbě dát mnoho ze sebe, což určitě spoustě fanoušků neuteklo a potlesk na otevřené scéně byl zasloužený.
Výběr z tvorby si můžete poslechnout na portále Bandzone.cz.

Billy Rudin

Tachov / stoner rock / 2021

Anglicky zpívané texty s hutným muzikantským přednesem byly známkou kvality tohoto tachovského tria. Výrazný projev Matěje u mikrofonu dokázal první linie řádně rozehřát, marná však byla snaha obecenstva vydupat si přídavek. Pravidla byla jasná – dvacet minut a dost.
Výběr z tvorby si můžete poslechnout na portále Spotify.com.

Spadlpes

Zruč - Senec / alternative / 2018

Možná trošku odlišné hudební nástroje, ve výsledku však vše do sebe parádně zapadlo. Kapela Spadlpes má na triku několik singlů a jak jsem předeslal, jako jediná zde ve čtvrtek použila trubku či akordeon. Její muzika si tu jistě našla spoustu nových posluchačů.
Výběr z tvorby si můžete poslechnout na portále Bandzone.cz.

Bonnie

Plzeň / alternative-alkopunk / 2021

Je pravda, že kapelu Bonnie jsme do 5. kola Múzy 2022 nepotkali. Právě v uvedené vyřazovačce předvedla skvělý výkon, který jí poslal do Hlavního i Diváckého finále, což v soutěži nebývá častým jevem. Tento čtvrtek muzikanti perfektně odvedenou hudební prací potvrdili oprávněnost býti mezi finalisty a zaplněná Lampa odměnila každý song hlasitým potleskem. V kotli to nádherně vařilo, byli jsme svědky mlýnice a nálada tak měla atmosféru odpovídající důležitosti hudebních vystoupení.
Výběr z tvorby si můžete poslechnout na portále Bandzone.cz.

Vyhodnocení

Hlavní finále Múzy 2022 se stalo po hudební stránce minulostí a my s napětím očekávali příchod poroty, jež měla ve svých rukou mnohé kapelní osudy. Hodina H, minuta M nastaly se slovy Jana Šimona a Petra Choury s písemnými atesty prozatím rubem nahoru.
Krátké zhodnocení průběhu soutěže a poté ohlášení bronzové příčky Múzy 2022. Třetí místo obsadila skupina Billy Rudin a s písemným certifikátem si odnesla dva dny nahrávání v prostorách Divadla Pod lampou.
Pomyslnou stříbrnou medaili předali hudební publicisté Petr Korál a Radek Diestler do rukou domažlické kapele Lars. Cenou za toto umístění bude muzikantům možnost využít dva natáčecí dny v nahrávacím studiu Franz Kavkaz.
Výhru nejcennější – tři dny v nahrávacím studiu ExAvik a šek na 20 000 korun, předal do rukou vítězné kapely známý fotograf Martin Říský. Ještě chvilička napětí a právě teď zveřejňuji vítěze Hlavního finále Múzy 2022, kterým se stala domácí plzeňská skupina Bonnie! Velké blahopřání a mnoho úspěchů do dalšího hudebního života!!!

Autor článku: Luděk Blovský
Autor fotografií: Luděk Blovský
Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace