30. 7. 2022 Kasejovice, špýchar

Otevření stálé historické výstavy v kasejovickém špýcharu 30.7.2022

Velká kulturní událost byla podpořena hosty z širokého okolí

Stálá výstava ve špýcharu

Sobotní odpoledne jsme se vydali do Kasejovic, kde se od 14:00 konalo slavnostní otevření zrekonstruovaného špýcharu poblíž železniční stanice. Právě jeho interiéry se staly místem stálé výstavy s názvem Kasejovice za časů císařepána, tatíčka Masaryka a v době protektorátu. Dobové fotografie, písemnosti, plakáty, předměty… V podání divadla Orel tu byl přítomen i sám Tomáš Garyk Masaryk s manželkou, ruský legionář, ochutnat jste mohli dobová jídla, šňapsy…
Bohatá účast široké veřejnosti včetně vojenských historických vozidel a vojáků v tehdejších uniformách signalizovaly, že minulost není zapomenutá, ale stává se součástí přítomnosti.
Je pravda, že slavnostní zahájení poznamenal poměrně silný déšť. Ten doslova, hned po úvodním proslovu paní starostky, natlačil hosty do vnitřních prostor špýcharu. Ve druhém patře si pak přítomní mohli poslechnout zbytek povídání jak o budově samotné, tak o její rekonstrukci a samozřejmě o expozici zde vystavené. Paní Dana Matějovská - hlavní pořadatelka a iniciátorka projektu realizovaného za podpory města Kasejovice a Plzeňského kraje, sklidila zasloužený potlesk, po kterém si návštěvníci mohli nerušeně výstavu projít a ponořit se do historických událostí dle libosti.
Obsáhlý článek je k nahlédnutí na webu města Kasejovice (připravuje se).

Vodárenská věž u nádraží ČD

Nedaleko špýcharu samotného, na pozemcích Českých drah, si někteří z nás prohlédli vodárenskou věž sloužící v minulosti k doplňování vody parních lokomotiv. Zrekonstruovaný vnějšek, opravený vnitřek včetně strmého schodiště a obrovské vodní nádrže v horní časti, jsou vizitkou kvalitní práce. Výhledově by se měly interiéry ještě více zušlechtit a stát se cílem výletníků či zájemců o drážní historii.

Autor článku: Luděk Blovský
Autor fotografií: Luděk Blovský
Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace