Luděk Blovský
fotím, píšu, žiju
Letos jsme plzeňské oslavy osvobození navštívili ve dvou dnech
Celkem chladný víkend jsme si užili ve společnosti vojenské historie na několika místech v Plzni
Od rána bylo poměrně chladno, měl jsem na sobě zimní bundu a čepici. Do Plzně jsme vyrazili po obědě. Prošli jsme si náměstí Republiky, kde hrál orchestr s názvem "Folklórní soubor Jiskra a Jiskřička". Holky si daly na zahřátí kávičku. Nejen dobře chutnala, ale lahodila i oku - hlavně ta Petry.
Klidnou chůzí jsme prošli kolem Pekla, kde sídlil "Checkpoint Raiders" - novodobí američtí vojáci, do areálu za Plazou. Na ploše bývalého výstaviště bylo vojáků, kempů, techniky, občerstvení a návštěvníků více, nežli by se v tomto chladnu čekalo. Postupně nás studený vítr tlačil směrem k autu a my vyrazili k domovu. Ještě cestou jsem zvěčnil nádherné tulipány v Kopeckého sadech.
Ráno vypadalo velice nadějně, počasí se "vyčasilo", vysvitlo sluníčko a my opět po obědě vyrazili na Oslavy. Už při příchodu na náměstí Republiky bylo znát, že se oteplilo. Spousta lidí, navíc sem před polednem dorazil konvoj americké vojenské techniky. Okukování, focení, chytání rozumů ze zasvěcených hovorů. K tomu něco dobrého na zoubek, nálada vcelku sváteční. K tomu všemu nám z pódia zněla hudba skotských dudáků od skupiny The Rebel Pipers. Hra na dudy a pravá skotská sukně - kilt, to byl odpolední obrázek z náměstí obleženého tisícovkou lidí.
Na chvilku jsme se mrkli k Plaze, kde probíhala ukázka německé vojenské techniky z II. světové války. Pak zpět na náměstí, nad kterým už kroužila letadla s výsadkáři. Ti měli poblíž kostela sv. Bartoloměje vyhrazený doskokový prostor. Všem se povedl seskok na výbornou a odměnou jim byl vždy bouřlivý potlesk. Škarohlídům, kteří čekali roztrhané padáky o Plzeňskou věž, tak jen poklesla čelist. Naštěstí byla většina těch, kterým se "paragáni" líbili. A tohle už byla poslední akce, které jsme se v Plzni na Oslavách 69. výročí osvobození Plzně Americkou armádou zúčastnili.