3. 2. 2022 Kadov - Vrbno

Na spojovačce Kadov – Vrbno lze najít šest křížků 3.2.2022

Milníky časů tu jsou roztroušeny po bocích silnice

Čtvrteční putování jsem nasměroval do jižních Čech, potažmo do obce Kadov a Vrbno, poté ještě dále. Níže přináším několik zastávek u křížků při cestě mezi těmito dvěma vesničkami spadající pod správu prvně jmenované – obci Kadov.

Křížek 1 – Na konci Kadova v akátoví

Nalezne jej ještě v obvodu obce Kadov směrem na Vrbno vlevo v porostu akátů. Křížek je sice trošku nahnutý, přesto nenese viditelné známky poškození a na jeho spodní kamenné části lze vyčíst letopočet 1847.

Křížek 2 – Za Kadovem na horizontu

Kousek za cedulí označující konec obce Kadov přijdete ke křížku umístěného vlevo u silničního horizontu. Je postaven mezi vzrostlé stromy, na první pohled udržovaný, byť mu chybí, z čelního pohledu, pravá část kříže. Na žulovém soklu se vyjímá letopočet 1897.

Křížek 3 - S pozadím lesního vršku

Když pojedete dále směr Vrbno, narazíte na další pomníček časů minulých. Stojí vlevo, zády ke kamennému vršku porostlého letitými stromy. I zde je vidět pečovatelská ruka jak na církevních symbolech, tak na železném opasku kamenného podstavce, kde je ve spodní části letopočet 1899.

Křížek 4 - Před silničním esíčkem

Znovu několik set metrů do spodních končetin a před silničními esíčky neminete již čtvrtý křížek po levé straně. Viditelně udržovaný a jako raritu bych uvedl železný pás vystužující kříž vůči žulovému sloupku v zadní části. Z čela je pak výrazný letopočet 1868.

Křížek 5 - V silničním esíčku

Teď si při pěší túře dejte pozor, křížek č. 5 se nachází vlevo od komunikace, ale v nepřehledném silničním esíčku. Opatrně je však zhlédnutelný, udržovaný a ve spodní části výrazný kříž z boku doplňuje letopočet 1888 z čela soklu.

Křížek 6 - Na okraji Vrbna s kapličkou

Když projdete okolo cedule začátku obce Vrbno, u prvního domu vpravo uvidíte kapličku s křížkem na vrcholu. Výklenková kaple je součástí zděného plotu a jsou na ní vidět stopy hlodajícího času.

Autor článku: Luděk Blovský
Autor fotografií: Luděk Blovský
Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace