Luděk Blovský
fotím, píšu, žiju
Pověstmi opředený mlýn, který dokáže přemlít staré báby na mladá děvčata
V pátek jsme byli s Ilonkou na výletě v Kolovči u Staňkova, kde se prý nachází divotvorný mlýn na přemílání starých bab.
V malebné, upravené vesničce se statusem městys se nachází muzeum, ve kterém můžete nalézt takřka všechny staré, někdy už zapomenuté řemeslné dílničky. Na poměrně velké ploše je tu od práce se dřevem, s kamenem, hodinářství, kadeřnictví po dentální či zubařskou ordinaci (profese dentista a zubař byla rozdílná). Nechybí výstava motorových pil jedno i dvou mužných, dokonce je tu jedna po domácku vyrobená. Vodní turbíny, staré motocykly, jeden z prvních paromobilů s maximální rychlostí 15 km/h, expozice staročeské hospody s výčepním zařízením, vlásenkářství, slamníkaření, včelařství a mnoho dalších, dnes neznámých pracovních procesů, nad kterými zakroutíte hlavou.
Jeden z nejvíce známých vystavovaných kousků je však zcela jiného ražení. Mlýn, který dokáže přemlít staré báby na mladá děvčata. Dle dochovaných kronik byl sestavený v roce 1863 a 1x za 4, 5, či 6 let se uvádí do chodu. Záleží prý na množství "mlecího materiálu", jak uvádí instruktážní film při vstupu do kolovečského muzea. Se Svěrákovským humorem a nadsázkou se tu ve zkratce vysvětluje důvod vzniku a funkce celého složitého zařízení. V závěru filmu je pak malá poznámka, že "obsluha mlýnu úzce spolupracuje s Ministerstvem sociálních věcí na snižování důchodců v ČR".
Prošli jsme si celý areál, bohužel tu byl zákaz focení kromě vstupní haly s vystavenou Chodskou keramikou. Většina vystavovaných exemplářů totiž pochází ze soukromých sbírek a většina majitelů si fotografování nepřeje.
Pro úplnost a další popisky dění v Kolovči přidávám odkaz na článeček ze dne 10.6.2014 o divotvorném mlýnu, který naposled přemílal v loňském roce a odkaz na Muzeum techniky a řemesel Koloveč.