Luděk Blovský
fotím, píšu, žiju
Přírodní památka u obce Hromnice
Úterní poznávací putování mě zavedlo do Hromnice u Třemošné. V nadmořské výšce 361m se tu nachází přírodní památka po těžbě břidlice s názvem Hromnické jezírko. Surovina pro výrobu české speciality – dýmavé kyseliny sírové známé také jako vitriol, se tu těžila od r. 1578. Vodní nádrž s hloubkou 18m s šedesátimetrovým schodem od okolního terénu vznikla propadem odvodňovací štoly. Těžba byla ukončena 1896 a voda obsahující naředěnou zmíněnou kyselinu sírovou je dodnes bez života.
Kolem celé propasti vede stezka, odkud je na hladinu vidět téměř z každého bodu. Mohu říci, že některé úseky jsou svojí strmostí a úzkou průchodností výzvou pro adrenalinové turisty.
O jezírku se v minulém století uvažovalo jako o možné skládce odpadů. Naštěstí tento plán nevyšel a od roku 1975 se tato naše rarita stala přírodní rezervací, která určitě stojí za návštěvu a procházku v přilehlém borovém lese.
Nesmím zapomenout poznámku o sousoší svatých, které jsem minul cestou z parkoviště. V kamenné podobě je tu ztvárněn svatý Johan, Jakub a Kristus. Sochařské dílo tu stojí od dob bývalého majitele Jahanna Davida von Starcka, který světce nechal vytvořit po úmrtí dvou horníků v břidlicovém dolu.
Zdroj: Zdroj: Informační tabule na místě a Wikipedie.