Luděk Blovský
fotím, píšu, žiju
Veliká hudební akce s plzeňskými kapelami na plzeňském náměstí
V neděli jsme se byli podívat na plzeňské Náměstí Republiky, kde probíhal další kulturní víkend. V rámci akce Živá ulice s podtitulem "plzeňské legendy živě na ulici" tu vystoupily na dvou pódiích "bigbítové" legendy Plzeňského kraje.
Po obědě pro nás do Plzence přijela Petra a svezla nás k náměstí, kde jsme zaparkovali. Vyjeli jsme včas a tak do vystoupení naší první oblíbené kapely chybělo dost času na to, abychom popovídali se známými, které jsme cestou potkali. Ulice kolem středu města nejevily žádné známky rockového odpoledne, až těsně před náměstím na nás dýchla atmosféra hudebních festivalů. Davy lidí mířící k pódiím, stánky s občerstvením, všeobecný pohyb sem a tam. Nepříjemné, zcela nezvládnuté, byly fronty na cokoliv. Ať to byla limonáda, klobása, langoš nebo pivo, neustále se musela vystávat dlouhá řada kroutící se kolem daného stánku. Nebyl problém postát ve frontě i půl hodiny!
Jinak nálada byla parádní. Na fotografiích je vidět, jak je náměstí doslova "narvané" lidmi všeho věku, někteří pozorovali lidský mumraj s ochozu Plzeňské věže. Dostat se ke kapele při její produkci byl doslova nadlidský výkon. Ale odpoledne stálo za těch pár nepříjemností. Kapely předváděly profesionální výkony a během své "hodiny slávy" zahrály vždy to nejlepší, co ve svém repertoáru mají. Vrcholem celého odpoledne mělo být vystoupení Katapultu. Na ten jsme už nečekali a při vystoupení Burmy Jones jsme odcházeli k domovu. Níže napíši několik řádek k vystoupení kapel, kterých jsme se zúčastnili. Opět to není pohled kritika, pouze můj subjektivní pohled na jednotlivá vystoupení.
Co dodat ke kapele, která dokáže rozhýbat a rozezpívat celé náměstí? Asi jen to, že jim vše šlapalo, jak mělo. Po skončení jejich hudební produkce moderátoři nedělního odpoledne uvedli na pódium další legendy Plzeňského kraje – známého režiséra Václava Chaloupka a písničkáře Jaroslava Lenka.
Skupina vystupující na druhé stage vzešla, alespoň dle slov moderátora, z folkové líhně. V současnosti se může přiřadit k rockové rodině, prvky folku tam však stále jsou.
Další pohlazení na hudební dušičce. Kdo z nás, starších, alespoň jedenkrát nenavštívil zábavu s touto kapelou? Asi málokdo. Kromě bubeníka, stále stejné složení. Jejich hity si zpívaly i děti sedící na ramenou rodičů!
Po jejich vystoupení přivedli moderátoři do "světel reflektorů" další známou plzeňskou osobnost představující postavu Švejka v hudebním uskupení ŠVEJK c. k. ŠRAML – Přemysla Kubištu.
Pro mě zcela neznámá kapela s hudebním stylem z časů ještě snad před rock and rollem. Kytara, bicí a velká klasická basa, asi bych na jejich zábavu nešel.
Rocková kapela z plzeňského hnízda, asi tak bych popsal kapelu, která byla jeden čas velice populární. Byli jsme na ní poprvé, ale každý máme své hudební favority. Moji favorité jsou trošku jinde, ale i tak bylo jejich vystoupení velice profesionální a málokdo by si mohl stěžovat. Jejich frontman, Bohouš Josef, je velice ostřílený zpěvák, a jestli se nepletu, i herec v muzikálech. Přidávám odkaz na Bandzone, kde si můžete něco málo poslechnout.
Alespoň pro mne zcela neznámá kapela jak stylem, tak jménem. Na jejich vystoupení jsem nebyl, proto přidávám pouze tyto snímky pořízené při jejich přípravě na vystoupení. Dlouho jsem nemohl rozluštit jejich název, ale podařilo se a přidávám odkaz na Bandzone