8. 8. 2014 Lužná u Rakovníka

ČD Muzeum v Lužné u Rakovníka 8. 8. 2014

Zajímavá stálá výstava drážních mašinek a kolejiště

V sobotu jsem byl pracovně v Lužné u Rakovníka, kde se nachází největší muzeum ČD v ČR. Před návštěvou muzea jsme nejdříve odvedli práci, díky které jsme se sem dostali, a až pak jsme mohli, za lehké protekce místního kolegy, muzeum navštívit. Trošku se tu vyznal a o mašinkách toho dost věděl, takže prohlídka byla i s popisem jednotlivých strojů. Navíc kolega z podbíječky se na "parničkách" vyučila a tak jsem toho z jejich výkladu dost pochytil, i když ne moc zapamatoval.
K vidění tu byly staré lokomotivy v novém laku, ale na fotkách z dílny jsou vidět rozebrané mašiny téměř do šroubku. Je to veliký koníček, pro mě by asi nebyl. Navíc mám vyfocenou i parničku, ve které bylo čerstvě zatopeno. Zítra totiž odjíždí na historickou jízdu a zahřívat se musí 6 - 12 hodin před odjezdem.
Jako další exponáty tu byly vystavené zrenovované vagony, vybavení výhybkářů a výpravčích, nářadí k úpravě a údržbě trati, prohlédnout si tu můžete funkční model železnice. Dokonce tu byla položena i úzkorozchodná trať s parní mašinou a osobními vozy, nechyběly vagóny sloužící k údržbě kolejového svršku. Můžu říct, že mnoho nářadí, údržbových vozů a pracovních pultů dodnes v dopravě slouží.
Výstava byla pro mne zajímavá, tolik strojů a mašinek pohromadě hned tak neuvidíte.

Autor článku: Luděk Blovský
Autor fotografií: Luděk Blovský
Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace