6. 3. 2019 Lnáře

Zemědělská technika a dřevorubecký sport 6.3.2019

Den otevřených dveří Strom Lnáře

Výstava zemědělské techniky

Ve středu jsem se byl podívat ve Lnářích, kde v tyto dny probíhaly dny otevřených dveří u prodejce zemědělské techniky Strom Praha – Středisko Lnáře. K vidění tu bylo nespočet traktorů John Deere snad ve všech kubaturách a k nim neodmyslitelně patřící pluhy, sekačky, sečky, vleky… několika výrobců. Mohu říci, že některou přípojnou techniku nedokáži ani pojmenovat. Vedle zelených Johnů se tu blýskaly i nakladače značky Kramer, které jsou výkonnými pomocníky v mnoha zemědělských či stavebních činnostech. V prostorech areálu byl k nahlédnutí i starý autobus, na který dohlíželi „příslušníci VB“ v dobových uniformách jako za éry časů minulých.

Dřevorubecký sport

V době mé návštěvy byla odstartována ukázka dřevorubeckého sportu - Timbertspots. Mnoho jsem o tom slyšel, něco málo viděl v médiích, naživo to byla premiéra. Zdatní závodníci tu přesekávali kalibrovaná polena, krájeli koláče ručním obrovským kaprem či motorovou pilou, v závěru motorovým speciálem. Velice zajímavé podívání nabídlo postupné lezení na kmen po lavičkách, pro které si soutěžící nejprve musel udělat zásek a v několikametrové výšce pak kmen přesekal. Rychlost, šikovnost a síla braly dech. Jedna věc je pozorovat, druhá pak tyto úkoly fyzicky splnit. Na tvářích dobrovolníků, kteří si některé disciplíny vyzkoušeli, bylo vidět, že práce se sekerou či pilou není procházka růžovým sadem. Méně náročnou soutěží, spíše pro pobavení, bylo zatloukání hřebíků – ne na čas, ale na počet ran. Fandění a pískot jasně ukazovaly na favority tohoto souboje.
Po zdolání královské disciplíny s motorovou pilou – speciál se členové dřevorubeckého týmu s publikem rozloučili za hlasitého zaslouženého potlesku. Určitě bych chtěl popřát závodníkům, reprezentující naší vlast na mezinárodních kolbištích, mnoho úspěchů a sil v bojích o světové vavříny.
Autor článku: Luděk Blovský
Autor fotografií: Luděk Blovský
Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace