13. 12. 2020 Darová

Vodopád Dírka u Darové 13.12.2020

Dírecký potok nabízí pohled na nejvyšší vodopád Plzeňska

Přírodní park Horní Berounka odhaluje zvídavým turistům mnoho zajímavých míst a zákoutí. Jedním z nich je 3m vysoký vodopád Dírka na Díreckém potoce, jenž svůj tok zahajuje přepadem z Kyzového jezírka u Břas.
K Dírce se dostanete od parkoviště u golfového hřiště, kde směrem k lesu stojí první a současně poslední ukazatel. Ale pozor – k dosažení cíle je potřeba odbočit vpravo do lesa na neoznačenou pěšinu ještě před závorou a turistickým rozcestníkem Darovanský dvůr v n/v 344m. Vyšlapaná stezka vás z lesní uježděné cesty dovede ke korytu potoka a poté stačí jen kopírovat jeho tok až na samotný dostupný konec ve skalní soutěsce.
Zde jsou již k vidění vodní kaskády vyúsťující ve volný třímetrový pád vody. Bohužel, právě v těchto místech byl terén nezpůsobilý k sestoupení k hladině a přístup z druhé strany od Berounky je zatarasený žiletkovým plotem. Proto nabízím pouze foto z horní části přepadu, který se nalézá ve 295m nad mořem a jeho průtok je, dle dostupných info, 30l/s. Přesto jsem rád, že jsme si na tento výlet udělali čas a odkryli další přírodní scenérii zasazenou do našeho kraje.
Zdroj: Kudy z nudy.cz

Autor článku: Luděk Blovský
Autor fotografií: Luděk Blovský
Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace