5. 5. 2018 Budislavice

SDH Budislavice – 120. výročí od založení

Slavnostní den budislavických hasičů při oslavách výročí založení sboru

V sobotu odpoledne jsem se byl podívat na slavnostním odpoledni v Budislavicích. Konala se tu slavnostní schůze místního SDH u příležitosti 120. výročí vzniku místního sboru. Samotné schůzi předcházelo kladení věnců k památníku padlým v 1. světové válce a slavnostní vysvěcení praporu včetně sošky sv. Floriána v budislavickém kostele svatého Jiljí.

Příprava

Nachystaný sál, čištění uniforem, příjezd SDH Radošice se stařičkou historickou stříkačkou nedílně k takovéto akci patří.

Kladení věnců

Začátek pochodu k památníku se oproti plánu trošku pozdržel, na vliv následujících bodů slavnostního dne to však vliv nemělo. Kladení věnců a vzdání holdu padlým během 1. světové války proběhlo za tónů naší hymny s velkou účastí široké veřejnosti.

Posvěcení praporu a sošky sv. Floriána

Organizovaným průvodem se přítomní přesunuli před kostel a postupně obsazovali místa na lavicích. Páter Jiří Špiřík tu sloužil mši svatou, v jejímž závěru posvětil prapor i sošku, kterou převzal starosta SDH Lubomír Kříž.

Schůze a předání vyznamenání

Znovu seřazený průvod se od kostela vydal k hostinci U Křížů, kde se po společném fotografování přemístili hasiči a pozvaní hosté na sál. Oficiální projevy, předávání medailí a čestných uznání slavnostně ukončily oficiální část odpoledne. Obsáhlejší publikace jak akce samotné, tak fotografie oceněných členů je k nahlédnutí na oficiálním webu Mladého Smolivce v Událostech.

Raut a volná zábava

Schůze byla ukončena a následovalo občerstvení formou švédských stolů v přilehlém stanu. Pořadatelé tu kromě dobrého jídla připravili i výstavu historických fotografií, na kterých se mnozí jen stěží poznávali. V tento čas se na sklizeném sále připravovala skupina Ungrovanka, jejíž vystoupení udělalo konečnou tečku výjimečného budislavického dne.

Autor článku: Luděk Blovský
Autor fotografií: Luděk Blovský
Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace