11. 8. 2018 Vlčtejn Rambanbám, Katr, Jiří Schmitzer, The Fialky, Zputnik, Staré pušky, S.P.S., Zvlášňý škola, V3SKA

Prasofest VI. na Vlčtejně 11. 8. 2018

Multižánrová akce nabídla převážně punkovou muziku

Sobotní den jsme měli již delší dobu blokovaný na slušně obsazený festival Prasofest, který se konal pod zříceninou hradu Vlčtejn ve stejnojmenné obci u Blovic. V loňském roce nám účast nevyšla, o to více jsme se těšili na letošek. Hlavní pořadatel Kamil Svoboda, mnohým punkerům známý jako organizátor hudební jízdy Zputniku plzeňskou tramvají linky č. 2, pozval do hudební arény v podhradí kapely mnoha stylů, mezi kterými převažovaly ty s punkovým podtitulem. Jediný zástupce metalu E.O.S. se na poslední chvíli omluvil, proto bylo zahájení posunuto až na 13. hodinu.
Příprava členitého areálu začala již v pátek navozením materiálu, ale z pracovních důvodů jsem nemohl zachytit průběh těchto aktivit. Proto jsme vyrazili hned v sobotu ráno toto zaváhání napravit a v níže uvedené galerii je vidět, jak vše postupovalo. Ke cti všech, kteří se na akci podíleli, je nutno připočítat, - že areál byl připravený včas včetně zvuku a osvětlení, že mnohé lavice k sezení se blýskaly novotou, že stánky s občerstvením nabízely výběr nápojů i jídel, že bylo připravené parkoviště se stanovým městečkem před vstupem, které čekalo na první hosty. Mimochodem, louku ke stanování jsme využili i my a s odstupem času mohu říci, že mnohý kemp nebyl v sezóně tak zaplněný, jako prostor vyhrazený stanům na Vlčtejně.
Oficiální fotoreportáž si můžete prohlédnout na portále Music Gate.cz.

Přípravy

Jak bylo již výše uvedeno, areál se dával do pucu od pátku a v sobotu ráno bylo vidět, že pořadatele čeká ještě spousta práce. Vše dopadlo na výbornou a Prasofest byl úderem 13. hodiny odstartován moderátorem Mírou Valentou, kterého si mnozí pamatují z Úslava Rockfestu ve Šťáhlavech.

Rambanbám

Chlumčany / ska-punk / 2011???

Již několikrát jsem se s upoutávkami na tuto „Kočovnou hudební společnost Alberta Rambanbáma“ setkal, přesto jsme si jejich vystoupení mohli užít až dnes. Početná skáčková formace, byť v nezáviděníhodném postavení rozjezdovky, zahrála určitě dobře a na parketu se sem tam objevovali první tanečníci. Zpívající bubeník, žesťové nástroje, klávesy, kytary, akordeon – prostě svižný ska styl.
Výběr z tvorby si můžete poslechnout na portále Bandzone.cz.

Katr

Plzeň / heavy-hard rock / 2002

Pro mne určitě srdcovka. Nepřehlédnutelná postava zpěváka Zdeňka Vardžika, texty ze života a líbivá muzika dominovaly jejich hodinovému bloku pod Vlčtejnem. V závěru nemohla chybět Barbie, skladba svého času šířená éterem v mnoha rockových rádiích. Ještě bych zmínil jedno nóvum – Katr bude v říjnu křtít nové CD ve Volduchách.
Výběr z tvorby si můžete poslechnout na portále Bandzone.cz.

Jiří Schmitzer

Praha / acoustic-punk / ???

Na herce, textaře a písničkáře jsem byl zvědavý. Upřímně řečeno, nahrávky na You Tube mne moc nenadchly. O to větším překvapením byl živý recitál. Nenásilnou a zábavnou formou vedené monology či dialogy s publikem na téma písně Pr.el, kytarou doprovázená vlastní tvorba, vstřícnost k zaplňujícímu se parketu. Za sebe mohu říci, že jeho set byl příjemným zpestřením sobotního festivalu.
Výběr z tvorby si můžete poslechnout na portále Bandzone.cz.

The Fialky

Praha / punk-rock / 2000

Po klidném představení předchozího sólisty rozjeli show punkové Fialky. A ve velkém stylu, alespoň z mého pohledu. Řízná muzika, komunikace s fanoušky a chuť hrát z pódia přímo sálaly. Pro skalní příznivce asi nebyl skok z jeviště a nošení zpěváka nad hlavami napříč parketem nic nového. U mne tímto kapela zabodovala a určitě palec nahoru.
Výběr z tvorby si můžete poslechnout na portále Bandzone.cz.

Zputnik

Praha / punk / ???

A máme tu festivalovou stálici. Jestli by někdo mohl rozdávat vitalitu a energii po kilogramech, jistě by to dokázala zpěvačka Aneta Práglová. Dnes v extra krátkých minišatičkách zvýrazňující její postavu a s nohou bez bondáže bolavého kotníku předvedla se sehranou partou muzikantů opět super výkon.
Výběr z tvorby si můžete poslechnout na portále Bandzone.cz.

Staré pušky

Jeseník+Opava+Ostrava / rock / 2005

Rocková formace až z daleké severní Moravy na nás vybalila blok plný hutné muziky se střídajícími rytmy. Muzikanti si vyměňovali posty u kláves, zazněla i foukací harmonika, v některých skladbách dominoval saxofon. Vystoupení po zásluze sklidilo ovace a skupina se jistě v těchto končinách někdy v budoucnu znovu ukáže.
Výběr z tvorby si můžete poslechnout na portále Bandzone.cz.

S.P.S.

Praha / punk-punk / 1988

Kapela, na které jsme v minulosti několikrát byli, a pokaždé mohu jen a jen dát palec nahoru. Podmanivý hlas zpěváka Zdeňka Růžičky, texty zadírající se pod kůži a muzika parádně dokreslující jejich koncert. K poslechu bych doporučil písně Máma a Svoboda 89.
Výběr z tvorby si můžete poslechnout na portále Bandzone.cz.

Zvlášňý škola

Kdyně / punk rock / 1992

Asi jen málokdo z přítomných někdy v minulosti nenavštívil některé jejich vystoupení. Svižná muzika, někdy až ostré texty doprovázené slovními průpovídkami a vyhlášené kulturní vložky zdobí každou akci. Dnes se u akordeónu ukázala i Martina Linkešová, jejíž přítomnost měla pozitivní vliv na fanoušky v prvních liniích u zábran.
Výběr z tvorby si můžete poslechnout na portále Bandzone.cz.

V3SKA

Plzeň / ska, punk, reggae / 2002

Skupina si cílenou a pilnou prací vydobyla během existence velice slušné jméno ve svém stylu. V současnosti se veze na vlně popularity plným právem a jen stěží by se hledal volný termín v koncertním kalendáři. Rozjeté publikum a plný kotel muzikanty jen nerado pouštělo ze scény, přesto se po přídavku rozloučili a moderátor večera prohlásil letošní Prasofest za oficiálně ukončený.
Výběr z tvorby si můžete poslechnout na portále Bandzone.cz.

Závěr

Asi jen to, že akce to byla opravdu zdařilá s účastí mnohasethlavého publika. Fronty se během večera nekonaly a podtrhl bych pohodový personál všude tam, kam se našinec dostal. Počasí přálo, což byl určitě obrovský pozitivní díl hudební skládačky s názvem Prasofest VI., jehož nepatrným dílkem jsme se stali i my. Tak snad zase příští rok – proslýchá se něco o zvednutí laťky ve výběru kapel, ale zatím je vše v jednání.

Autor článku: Luděk Blovský
Autor fotografií: Luděk Blovský
Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace