25. 7. 2018 Česká Lípa

Okolí náměstí v České Lípě 25. 7. 2018

Pracovní výjezd na Liberecko

Ve středu mě pracovní proces zavál až do Libereckého kraje, do města Česká Lípa založeného již v letech 1305 – 1319. V úzkých uličkách lemujících náměstí jsou patrné stopy historie od husitských časů po současnost. Některé domy jsou opravené, jiné na řemeslníky čekají a stejné se nechá říci o komunikacích.
Náměstí T. G. Masaryka je však opravené, nechá se říci jako vymalované. Starobylému rynku vévodí morový sloup Nejsvětější Trojice vystavěný 1681 po morové epidemii, kamenná fontána, radnice jako ze škatulky, nepřehlédnutelná budova České pošty. Cestou na penzion Zlatý hrozen jsme minuli vodní hrad Lipý ze 13. století, který byl v roce 1945 odstřelen a dnes se rekonstruuje do původní podoby, v parčících jsme se zastavili u pamětních desek či u vypáleného domu s plastickým znakem ve štítu.
Určitě by se nechala najít spousta hezkých a historicky cenných míst v širším okolí, bohužel čas kvapil a my ráno museli včas odcházet do práce.
Historická data jsem čerpal na stránkách Wikipedie.

Kuriózní lavička v Horní Polici

Ke galerii České Lípy připojuji jedinečnou železniční lavičku vyrobenou z dvoukolí drážního vagónu ve stanici Horní Police. Zajímavé a určitě inspirující.

Autor článku: Luděk Blovský
Autor fotografií: Luděk Blovský
Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace