1. 1. 2021 Tojice

Novoroční výšlap na vrch Štědrý 1.1.2021

Putování na široko daleko nejvyšší kótu Nepomucka

Úspěšně zvládnutý Silvestr v kruhu rodinném nezanechal nijaké vedlejší účinky na pátečním ranním vstávání. Po kávě a vydatné snídani jsme vyrazili na novoroční pěší výlet – nejvyšší bod Nepomucké vrchoviny. Od zaparkovaného automobilu na konci bahnité polňačky jsme se vydali lesní cestou směrem od Tojic zdolat kótu v nadmořské výšce 668m. Kopec je z druhé strany – od Čečovic protkán zelenou turistickou značkou okružní naučné stezky „Štědrý“ se sedmi zastávkami. Trasa vychází z Vrčeně od rybníčka a je dílem tamního Spolku Vrčeň, který se postaral jak o barevné značení, tak o cedule podél celé stezky. V členitém terénu byly vidět obrovské zásahy do lesního porostu – ani Štědrému, jenž z názvu nabízí štědrost místní lokality, se kalamita s podpisem kůrovec nevyhnula.
Z těch kladných postřehů v přírodním parku Pod Štědrým bych určitě vypíchnul bezejmennou studánku u cesty s průzračnou a pitnou vodou či svěží vzduch při závěrečném stoupání.
Přímo na vrcholu u informační tabule již seděla parta pěších kolegů s totožným novoročním nápadem. Hřejivý ohýnek, vůně pečených špekáčků, pohled do krajiny z místa, kde před 100 lety stála dřevěná rozhledna, snímek recesistického náhrobku, společné foto a poté již zpáteční cesta, která první výlet letošního roku definitivně uzavřela.
Zdroj: Informační tabule na místě.

Autor článku: Luděk Blovský
Autor fotografií: Luděk Blovský
Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace