28. 12. 2020 Kašperské Hory - Žlíbek

Kašperk – nejvýše položený královský hrad v Čechách 28.12.2020

Nejen podhradí je v těchto místech velice zajímavé

Na klouzačce

Pondělní výšlap celé naší rodiny byl tentokráte na delší lokte. Před polednem jsme vyrazili směr Sušice a poté již kopcovitou bránou Šumavy na parkoviště České Domky. Odtud je to již pár kroků na nejbližší kopec, kde se vnouček Štěpán mohl poprvé svézt na narozeninových bobech.

Hrad Kašperk

Po několikaminutové klouzačce jsme upravenou cestou nasadili směr hrad Kašperk, který je dle info nejvýše položeným královským hradem v naší vlasti. Nadmořská výška hlásila v podhradí 886m a my ještě kousek stoupali pod hradbami ke vstupní bráně. Samozřejmě, z důvodu vládních opatření, bylo zavřeno, takže hrad vybudovaný Karlem IV. v roce 1356 jsme viděli pouze z venku. Ale i tak byly znát neustálé opravy, které započaly v polovině 19. století. Kroniky této monumentální stavby říkají, že hrad byl opuštěný před r. 1617. Poté pustl až do zmíněné druhé poloviny 19. století, kdy se tato kulturní památka začala renovovat. Dlouhá historie dala vzniknout mnoha pověstem vázajících se k tomuto místu a vy si je můžete přečíst na tomto odkazu.
Zdroj: Wikipedie

Pustý hrádek

Nebyl by to kompletní výlet, kdybychom nenavštívili 400m vzdálené předsunuté opevnění zvoucí se Pustý hrádek. Cedule u kašperského podhradí slibovala celkem strmou kamenitou cestu do výšky 924m nad mořem. Ta se stala skutečností a my, lehce zpocení, došli pod zbytky staré obranné bašty. Zde byla uvedena nadmořská výška 910m a doslova vyšplhat výškový rozdíl byl výzvou jen pro silné povahy. Velice opatrně, chvilkami na přední náhon s neustálým strachem z uklouznutí na ušlapaném sněhu či namrzlých schodech, jsme úspěšně dobyli vrcholu. Pohled do okolí za vynaloženou námahu určitě stál. Z mlhy vystupující šumavské kopce a hlavně Kašperk jako na dlani. Několik fotek a poté kaskadérský sestup za pomoci zbytků lan a dřevěného zábradlí, nezřídka po zadní části těla s rukou zaháknutou do svahu jako účinnou brzdou. Cesta na parkoviště z plácku pod hrádkem již nebyla nijak složitá. Musím říci, že výlet se velice zdařil a my jsme o mnoho zážitků bohatší.
Zdroj: Tabule na místě a server Kudy z nudy.cz

Autor článku: Luděk Blovský
Autor fotografií: Luděk Blovský
Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace