28. 9. 2019 Letiště Tchořovice

Jihočeský Chilliman na letišti Tchořovice 28.9.2019

Soutěž v pojídání ostrých chilli papriček

Přípravy

Sobotní poledne a čas 12:12 byly alfou a omegou závodníků v pojídání pálivých chilli papriček na letišti u Tchořovic. Soutěž tu má, v rámci konání prodejní akce Burza Tchořovice, již několika letou tradici. K osudovému stolu se po přihlášení nakonec posadilo 6 chilli gladiátorů včetně jedné ženy.

Soutěž

Začínalo se u rozjezdové pálivé hodnoty kolem 5 000SHU – stupnice pojmenovaná po americkém chemikovi Wilburu Lincolnu Scovilleovi, přičemž nejvyšší možná dosažená hodnota dosahuje zhruba 16 milionů SHU. Princip, měření a tabulku hodnot si můžete prohlédnout na stránce Wikipedie. Každým kolem se samozřejmě přiostřovalo až k hodnotám set tisíc. Pravidla byla jasná – sníst ostré meníčko v každém kole do jedné minuty. Zakousnout bylo možné ze dvou krajíčků chleba, napití se mléka znamenalo odchod ze závodu. Možná na ochlazení začalo v polovině kulinářského klání poprchávat, což odradilo mnohé diváky od povzbuzování svých favoritů. Ostře naladění soutěžící se však nepřízni počasí nepoddali, přesto peloton postupně řídnul. Osmé kolo bylo na hraně a v devátém se rozhodlo o vítězi, který si odnesl poukázku na tandemový seskok padákem.

Vyhodnocení

Mohu říci, že všem účastníkům přeji dobré trávení a za mne – neochutnal jsem ani nabízené kousíčky právě konzumovaných lahůdek. Na aktérech byla vidět snaha vydržet co nejdéle, ale i působení nebývale ostrého jídla na organismus. Zrudnutí, pocení a červené prokrvené bělmo u očí. V závěru velice rád gratuluji vítězovi a vzdávám hold všem zúčastněným, kteří měli odvahu poměřit výdrž těla s ostatními soutěžícími.

Konečné pořadí do třetího místa:

  1. Hlůžek Bohumil
  2. Matušica Michal
  3. Zachata Luboš
Autor článku: Luděk Blovský
Autor fotografií: Luděk Blovský
Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace